15/08/2022
Kërko

aurenc bebja - Rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem bëni një tjetër kërkim

“Le Matin” (1914): Ja çfarë mendon kryeministri shqiptar Turhan Pasha për Princ Vidin  (INTERVISTA)

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Matin” ka botuar, të enjten e 2 korrikut 1914, në faqen n°3, intervistën ekskluzive të Turhan Pashës në lidhje...

Intervista për “Le Matin” e Turhan Pashës dhe Filip Nogës në lidhje me kryengritjen...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Matin” ka botuar, të mërkurën e 3 qershorit 1914, në ballinë dhe faqe n°2, intervistën ekskluzive të korrespondentit të...

Nga Noli te Konica, një foto e rrallë anëtarëve të Kongresit shqiptar të Triestes

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 marsit 1913, në faqen n°2, një fotografi të rrallë të anëtarëve kryesorë të Kongresit...

“Konflikti për pagimin e taksave, kontributi i shqiptarëve në Perandorinë Osmane, alfabeti latin…” –...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “La Turquie” ka botuar, të hënën e 18 prillit 1910, në ballinë, intervistën ekskluzive me patriotin dhe publicistin e njohur shqiptar...

“Një plebishit duhet të vendosë për fatin e Shqipërisë” – Deklarata e mbretit Zog...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “France-soir” ka botuar, të enjten e 1 shtatorit 1949, në faqen n°5, deklaratën e mbretit Zog në Kajro në lidhje asokohe...

Kritikë nga revista katolike e artit “Durendal” për librin e Faik Konicës

Nga Aurenc Bebja*, Francë Revista katolike e artit dhe letërsisë “Durendal” ka botuar, me 1 janar 1905, në faqen n°443, një kritikë asokohe për...

Fjalimi i plotë i Mit’hat Frashërit në Lidhjen e Kombeve (Dokumenti)

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Société des nations” ka botuar, me 1 janar 1923, në faqet n°46 – 47, fjalimin e mbajtur asokohe nga atdhetari, shkrimtari,...

“Biznesmenët amerikanë në krahasim me ata europianë, preferohen në Shqipëri për këtë arsye…” –...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “The Ëashington Post” ka botuar, të enjten e 15 korrikut 1926, në ballinë, një rrëfim të rrallë dhe intim të...

Kur shkrimtari Stavro Stavri dhe zonja e tij franceze botuan në Francë librin “Përralla...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Comœdia” ka botuar, tre shkrime gjatë muajve gusht, shtator dhe dhjetor të 1925 rreth veprës dhe jetës së shkrimtarit, politikanit...

Kur aviatori i famshëm Etienne Poulet u detyrua të qëndronte disa ditë në Shqipëri...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Shtypi francez i kohës i ka kushtuar një vëmendje të veçantë udhëtimit “Paris – Melburn” të aviatorit të famshëm Etienne...

PËRZGJEDHJA E EDITORIT

Na ndiqni